O DŘEVĚNÝCH KORÁLCÍCH 


DŘEVO JE ZDRAVÉ

Víte, že dřevo má schopnost snižovat stres, pozitivně ovlivňovat psychickou pohodu a klid?  Nejen minerály, ale také dřevo má na člověka pozoruhodné účinky. Kdo by se nerad jen tak prouzdal lesem, ležel pod korunami stromů nebo nemiloval vůní dřeva....

Spojení minerálů a dřeva, ať už klasického nebo exotického, má pro mne hluboký význam, neboť mám pocit, že skrze toto spojení dochází k propojení mezi člověkem a přírodou ve chvílích, kdy se zrovna nemůžete brouzdat bosky trávou nebo jehličím.

Představím Vám mé oblíbence, které v podobě korálků tvoří spojenectví "přírody na ruce"!

RUDRAKSHA

Rudraksha je přírodní semeno stromu Elaeocarpus ganitrus, který se nachází v oblasti jihovýchodní Asie, Nepálu, Indie a v Himalájích. K tomuto dřevnatému semínku se pojí hinduistická legenda s bohem Shivou. Shiva údajně dlouho bloudil po zemi a přemýšlel o lidstvu až jednoho dne usedl na zem a rozhodl se 1000 let meditovat. Na konci svého rozjímání byl tak dojatý, že jeho oči začaly ronit velké slzy, ze kterých kolem vyrostly velké mocné stromy. Plody těchto stromů poté dostaly název "Boží slzy", neboli Rudraksha. Tato semínka přináší majiteli duševní rovnováhu, zvyšovat koncentraci a tlumit známky stárnutí. Také napomáhají při ukončování vztahů a starých návyků. Ten, kdo ji nosí, by měl zaznamenat zvýšenou energii už po několika hodinách kontaktu Rudrakshy s pokožkou. 


Péče o Rudrakshu

Šperky z Rudrakshy doporučuji jednou za tři týdny očistit pod teplou vodou jemným kartáčkem. Po očištění ji nechte přirozeně uschnout. Pokud plánujete delší pobyt ve vodě nebo střet s chemickými prostředky, doporučujeme šperky vždy sundat. Šperkům můžete také dát jemný lesk, pokud do korálků jemně vmasírujete kokosový, mandlový nebo sezamový olej. 

Některé korálky rudrakshy jsou dobarveny výtažkem barviv ze zeleniny, který je v Indii tradičně používán k dobarvení korálků po dobu stovek let. Použité přírodní barvivo na vzduchu postupně oxiduje a reaguje s povrchem korálků, díky čehož se s povrchem dokonale propojí a nehrozí tak následné odbarvování korálků. (korálky mohou do dokončení oxidačních procesů žlutooranžově barvit). 

BODHI

Bodhi jsou vyrobeny ze vzácného fíkusu Religiosa. Strom je opravdu vzácný, jelikož jeho první odrůda byla zničena v 7. století. Na jeho místě mniši dokázali z odnože vypěstovat nový strom, který měl však podobný osud v 19. století, když do něj uhodil blesk. I přes všechnu tuto tragédii strom nadále existuje díky výhonku ze Srí Lanky a nadále plodí malá semínka Bodhi, které jsou velmi důležité jak v hinduismu, jelikož se vážou na jednoho z nejstarších a nejsilnějších bohů Vishnu, tak pro buddhisty. Legenda praví, že přesně pod tímto stromem před 2500 lety v Indii Buddha dosáhnul svého osvícení. Semínka Bodhi pomáhají k soustředění a čisté mysli a jsou oblíbené zejména při meditaci, jelikož pomáhají navodit stav vnitřní prázdnoty, která je v buddhismu velmi opěvovaná.

Péče o Bodhi

Stejně jako u ostatních dřevin, Bodhi můžete jemným kartáčkem omýt pod proudem teplé vody, popřípadě s trochou mýdla a nechat osušit na ručníku. Pro dodání lesku do nich vmasírujte kokosový nebo mandlový olej a otřete. V suchých oblastech se olejování korálků musí opakovat častěji.

SANTALOVÉ DŘEVO

Tato vonná exotická dřevina ze stromu Santalum album roste v Indii a je nejrozšířenějším druhem santalového dřeva. Jeho přirozená těžká vůně je již proslulá a vašim korálkům dá nádech opravdového orientu. Vonné silice obsažené v této speciální dřevině však postupem času a neustálým nošením mohou slábnout, až se úplně vytratí. K přirozenému procesu stárnutí tohoto dřeva patří také fakt, že santalové dřevo vlivem sluníčka a běžného nošení postupem času tmavne. I přes tento charakter je však stále vyhledávaným materiálem. Váš náramek nebo náhrdelník můžete také proložit korálky z červeného santalového dřeva. Santalové dřevo tlumí emoce a aktivuje spodní čakry. Dokáže tedy tlumit rozhněvané emoce a napomáhá vnitřní stabilitě a pocitu bezpečí. Je zasvěcené hinduistickému bohovi Ganesha a majiteli napomáhá překonávat překážky a vytvářet nové příležitosti. 

Péče o santal

Pro dodání lesku do nich vmasírujte kokosový nebo mandlový olej a otřete. V suchých oblastech se olejování korálků musí opakovat častěji


WENGOVÉ DŘEVO

Wengové dřevo, ze kterého jsou korálky vyrobeny, patří mezi vzácné tvrdé dřeviny. Strom wenge roste pouze v oblasti rovníkové Afriky. 

Péče o wengové dřevo

Pro dodání lesku do nich vmasírujte kokosový nebo mandlový olej a otřete. V suchých oblastech se olejování korálků musí opakovat častěji. 


BOROVICOVÉ DŘEVO

Dodává vitalitu. Posiluje zvláště průdušky a plíce. Při astmatických potížích, kašli nebo bronchitidě. Je vhodná i pro kuřáky z preventivního hlediska. Pomáhá s žaludečními vředy podmíněné stresem, napomáhá člověku k opatrnosti (Pozor! Dlouhodobá práce s její energií( několik měsíců ), může vést k přílišné opatrnosti. Na druhou stranu napomáhá pečlivosti a pilnosti, což je velmi vhodné u roztěkaných dětí. Celkově uklidňuje nervy člověka, a přináší nám poměrně rychle vyladění naší vnitřní rovnováhy.

Péče o borovicové dřevo

Pro dodání lesku do nich vmasírujte kokosový nebo mandlový olej a otřete. V suchých oblastech se olejování korálků musí opakovat častěji. 

KEVAZINGOVÉ(bubingové) DŘEVO

Kevazingové dřevo, ze kterého jsou korálky vyrobeny, patří mezi vzácné tvrdé dřeviny. Stromy druhu Guibourtia - rostou v rovníkové Africe ,ze kterého kevazingové dřevo pochází, má pod kůrou tenkou vrstvu světle hnědě zabarveného dřeva a celý zbytek tvoří tmavě hnědé hutné dřevo - kevazinga (či bubinga).Péče o kevazingové dřevo

Pro dodání lesku do nich vmasírujte kokosový nebo mandlový olej a otřete. V suchých oblastech se olejování korálků musí opakovat častěji. 

KAFROVÉ DŘEVO

Kafrové dřevo, ze kterého jsou korálky vyrobeny, patří mezi vzácné tvrdé dřeviny. Kafrovník je strom, který se přirozeně vyskytuje v zemích jihovýchodní Ásie jako např. Čína, Korea, Japonsko, Taiwan, či Vietnam. Korálky mají navíc svou typickou vůni známou např. z kafrových mastí, kde se používá právě extrakt z kafrovníku. Korálky silně voní po mentholu.Péče o kafrové dřevo

Pro dodání lesku do nich vmasírujte kokosový nebo mandlový olej a otřete. V suchých oblastech se olejování korálků musí opakovat častěji. 

EBENOVÉ DŘEVO

Ebenové dřevo z tropického stromu, který se vyskytuje především v západní Africe, je mimořádně tvrdý a odolný materiál. Díky své tvrdosti se neničí jako ostatní dřevité materiály. Korálky z něj jsou povětšinou nalakované, což jim dává mimořádný lesk, a hladké na dotek. Eben se pojí především s křesťanstvím a symbolizuje otcovství a světlo v temnotě. Je známý především pro svou schopnost chránit svého majitele před negativními vlivy a nabíjet ho čistou energií. 

Péče o ebenové dřevo

Tento materiál nepotřebuje žádnou zvláštní péči, jelikož na něm díky tmavé barvě nejde tolik rozpoznat stárnutí a je velmi odolné i proti nárazům. Pokud korálky začnou postupem času ztrácet svůj lesk, stačí je potřít mandlovým nebo kokosovým olejem. I když jsou korálky nalakované, nedoporučujeme je nechávat dlouho ve vodě.